A Mandela-film bemutatója végén jelentették be a halálhírt
Londonban a Nelson Mandela életéről szóló új film bemutatója végén jelentették be a dél-afrikai politikus halálhírét.
Londonban a Nelson Mandela életéről szóló új film bemutatója végén jelentették be a dél-afrikai politikus halálhírét.
Huszonhét évet töltött börtönben, de ez sem törte meg. Viselkedésével, tartásával, nézeteivel egy ország történelmét írta át, jelképévé vált a polgárjogi harcnak, kiállásával pedig - legalább részben - a világot is megváltoztatta. Nelson Mandela, a híres 46664-es fogoly, 95 éves korában, csütörtökön meghalt. Képes összeállításuk egy igazán nagy ember életének kulcsmomentumairól.
Választhatott volna sokkal kényelmesebb életet is magának, de Nelson Mandela az apartheid elleni küzdelem szimbólumává vált a Dél-Afrikai Köztársaságban. A börtönben töltött 27 év sem törte meg, kedvessége, humorérzéke, türelme szinte predesztinálta arra, hogy a demokratikus mozgalom vezetőjeként, majd az ország elnökeként történelme egyik legkritikusabb periódusán vezesse át Dél-Afrikát. Utódai nem voltak képesek felnőni hozzá. Nelson Mandela 95 évesen hunyt el. Halálát Jacob Zuma dél-afrikai elnök jelentette be csütörtökön.
Elhunyt Dél-Afrika egykori államfője, a hosszú ideje betegeskedő Nelson Mandela.
Különleges vetítésen tekinti meg a Nelson Mandeláról készült legújabb játékfilmet Barack Obama: az amerikai elnök a volt dél-afrikai államfő két lányának és a film két főszereplőjének társaságában nézi meg az életrajzi drámát csütörtökön.
Több mint tíz éve húzodott az ügy, amelyben 5 és 35 év közötti börtönbüntetéseket szabtak ki. A hatóságok szerint a szervezet felelős egy 2002-es robbantássorozatért. Ez volt az első eset az apartheidrendszer 1994-es vége óta, hogy árulás vádjával ítéltek el valakit Dél-Afrikában.
Bár állapota még mindig válságos, vasárnap hazaengedték a kórházból a 95 éves Nelson Mandelát, Dél-Afrika korábbi elnökét, hogy johannesburgi otthonában kezeljék, ahol felkészültek intenzív ápolására - közölte az elnöki hivatal.
A dél-afrikai elnöki hivatal szombaton cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint hazaengedték volna a kórházból a 95 éves Nelson Mandelát, az ország korábbi elnökét.
Mandela ma már nem csak, mint az apartheid rendszert felszámoló vezető, a bátorság, erő és a remény nemzetközi szimbólumát jelenti, de borok, ajándéktárgyak, televíziós valóság show is viseli nevét, 27 éves börtönbüntetésekor kapott 5 számjegyű nyilvántartási számát pedig egy ruházati cég használja.
Táviratban köszöntötte a 95. születésnapján Nelson Mandela korábbi dél-afrikai elnököt csütörtökön Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára. Mások mellett Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár is gratulált az ünnepeltnek. A világszervezet főtitkára legjobb kívánságait fejezte ki a súlyos tüdőfertőzésből kórházban lábadozó Mandelának.
Ma 95. éves Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök.
Folyamatosan javul a 95. születésnapját ünneplő Nelson Mandela egészségi állapota Jacob Zuma dél-afrikai elnök hivatalának csütörtöki közleménye szerint.
A volt dél-afrikai elnök, Thabo Mbeki azt állítja: Nelson Mandela otthon lábadozik majd tovább - számolt be az AP.
A dél-afrikai államfő szerint válságos llapotban van még mindig Nelson Mandela, felesége azonban úgy értékelt, hogy a politikus összességében jól volt.
Nelson Mandela utolsó éveiben azt tervezte, hogy Qunu faluban fejezi be életútját, és az elmúlását az elvégzett feladat csendes derűjével képzelte el. Nelson Mandelát június 8-án szállították egy pretoriai kórházba, ahol súlyos tüdőfertőzéssel kezelik. A volt dél-afrikai köztársasági elnök állapota továbbra is válságos, de stabil.
A dél-afrikai bíróság kedden arra kötelezte az ország első fekete elnökének, Nelson Mandelának az unokáját, hogy szállítsa vissza Mandela három elhunyt gyermekének földi maradványait Qunuba. Lusindiso Pakade dél-afrikai bíró rendelkezése szerint a maradványokat helyi idő szerint szerda délután 3-ig kell visszavinni eredeti nyughelyükre.
Szívbetegsége miatt kórházba vitték kedden Frederik Willem de Klerk volt dél-afrikai elnököt, az apartheid-korszak utolsó vezetőjét, aki a rendszer lebontásáért 1993-ban Nelson Mandelával közösen kapta a Nobel-békedíjat.
A csaknem három hete kórházban ápolt, 94 éves Nelson Mandela állapota sokat javult, de klinikailag már soha nem lesz jól - közölte volt felesége, Winnie Madikizela-Mandela pénteken a sajtóval.
Nelson Mandela hős a világ szemében, öröksége évszázadokig fennmarad – mondta csütörtökön Dakarban Barack Obama.